An electron in an infinite potential well (a box) makes a transition from the n = 3 level to the ground state and in so doing emits a photon of wavelength 20.9 nm
. (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg)
(a) What is the width of this well?
(b) What wavelength photon would be required to excite the electron from its original level to the next higher one?
(a) 0.225 nm (b) 23.9 nm
You might also like to view...
A ten loop coil of area 0.23 m2 is in a 0.047 T uniform magnetic field oriented so that the maximum flux goes through the coil. The average emf induced in the coil is
A) 1.1 × 10-3 V. B) 0. C) 1.1 × 10-2 V. D) 1.1 × 10-4 V. E) 1.1 × 10-1 V.
When radium-223 (Z = 88) decays to radon-119 (Z = 86), the other particle emitted is a(n)
a. alpha particle b. beta particle c. gamma ray d. x ray e. none of the above
If the temperature of a wire increases, its resistance __________
Fill in the blank(s) with correct word
A rectangular loop (area = 0.15 m2) turns in a uniform magnetic field with B = 0.20 T. At an instant when the angle between the magnetic field and the normal to the plane of the loop is (?/2) rad and increasing at the rate of 0.60 rad/s, what is the magnitude of the emf induced in the loop?
a. 24 mV b. zero c. 18 mV d. 20 mV e. 6.0 mV