Calculate the expected flow rate (barrels per day) for each oil well using the estimated probabilities.
E(flowN) = 0.15(100) + 0.75(200) + 0.10(300) = 195 bbl/day
E(flowE) = 0.35(100) + 0.15(200) + 0.45(300) + 0.05(400) = 220 bbl/day
You might also like to view...
The IT department allocates indirect costs to user departments on the basis of CPU time at the rate of $2000 per second. For the first quarter, the two heaviest use departments logged 900 and 1300 seconds, respectively. If the IT indirect budget for the year is $19.56 million, the percentage of this year’s allocation consumed by these departments is closest to: (choose one)
(a) 22.5% (b) 32% (c) 55% (d) 67%
Technician A says that ramps are an expensive way to raise the front or rear of a vehicle. Technician B says that ramps can be dangerous because they can "kick out" when driving the vehicle onto the ramps. Which technician is correct?
A) Technician A B) Technician B C) Both technicians D) Neither technician
When the exhaust is rich, the PCM applies a ________ current into the pump cell
A) Negative B) Positive C) Neutral D) None of these
When a circuit is operating at full load, it is
A) showing high resistance to the source B) dissipating little or no power C) drawing maximum current from the source D) drawing minimum current from the sources