At the moment of a total eclipse, the moon lies along a line from the Earth to the sun. If your normal weight is 600 N, how much is your weight decreased by the combined pull of the sun and moon? MSUN = 2.0 × 10^30 kg, rS-E = 1.5 × 10^8 km MMOON = 7.4 × 10^22 kg, rM-E = 3.8 × 10^5 km
0.37 N
Physics & Space Science
You might also like to view...
Reactance: In the circuit shown in the figure, the 60-Hz ac source has a voltage amplitude of 120 V, the capacitive reactance is 820 ?, the inductive reactance is 330 ?, and the resistance is 550 ?. What is the capacitance C of the capacitor?
A. 3.2 µF B. 6.3 µF C. 9.4 µF D. 13 µF E. 20 µF
Physics & Space Science
A ball is thrown straight upward from ground level with a speed of 18m/s How much time passes before the ball strikes the ground if we disregard air resistance?
A) 3.7 s B) 0.6 s C) 1.8 s D) 1.1 s
Physics & Space Science
For the 7075-T6 alloy in Figure 11.23, the probability of surviving 106 cycles with a stress amplitude of 210 MPa is equal to
(a) 99 % (b) 90 % (c) 50 % (d) 10 %
Physics & Space Science
How does sedimentary rock form?
What will be an ideal response?
Physics & Space Science