Two charged particles 1 m apart exert a 1-N force on each other. If the particles are instead 0.5 m apart, the force on each particle will be
A) 1.0 N.
B) 2.0 N.
C) 4.0 N.
D) 8.0 N.
E) 16.0 N.
Answer: C
You might also like to view...
The magnetic field of an electromagnetic wave has a peak value of 5.0 × 10-10 T. What is the intensity of the wave? (c = 3.0 × 108 m/s, c = 3.00 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T • m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N • m2)
A) 1.0 × 10-13 W/m2 B) 1.5 × 10-5 W/m2 C) 3.0 × 10-5 W/m2 D) 2.0 × 10-13 W/m2 E) 7.5 × 105 W/m2
In an isochoric process, the internal (thermal) energy of an ideal gas decreases by 50 J. How much heat is exchanged with the gas during this process?
A) 0.00 J B) 25 J C) 50 J D) -25 J E) -50 J
Suppose you place your face in front of a concave mirror
A) If you position yourself between the center of curvature and the focal point of the mirror, you will not be able to see your image. B) No matter where you place yourself, a real image will be formed. C) Your image will always be inverted. D) Your image will be diminished in size. E) None of these is true.
The equation for the change of position of a train starting at x = 0 m is given by . The dimensions of b are
A. T?3 B. LT?3 C. LT?2 D. LT?1 E. L?1T?1