Energy Levels: The shortest wavelength of a photon that can be emitted by a hydrogen atom, for which the initial state is n = 12, is closest to which one of the following values? (c = 3.0 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A. 92 nm
B. 82 nm
C. 72 nm
D. 62 nm
E. 52 nm


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

A star of spectral type O lives approximately how long on the main sequence?

A) 1,000 years B) 10,000 years C) 10 million years D) 100 million years E) 1 billion years

Physics & Space Science

The Sun is at the autumnal equinox on ______________

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

A blacksmith is flattening a steel plate, 10 cm × 15 cm × 1 mm. He has heated the plate to 900 K. If the emissivity of the plate is 0.75, what is the total rate of radiation of energy?

The Stefan-Boltzmann constant is 5.67 × 10-8 W/(m2?K4). Ignore heat exchange with the surroundings. A) 360 W B) 760 W C) 790 W D) 850 W E) 880 W

Physics & Space Science

In a color television tube, electrons are accelerated through a potential difference of 20 000 volts. With what velocity do the electrons strike the screen?

Physics & Space Science