If a = 2.0 cm, b = 5.0 cm, and I = 20 A, what is the magnitude of the magnetic field at the point P?

A. 4.5 ?T
B. 7.5 ?T
C. 9.0 ?T
D. 6.0 ?T
E. 3.6 ?T


Answer: D

Physics & Space Science

You might also like to view...

What evidence did Wegener use to support his hypothesis of continental drift?

A) sea-floor spreading B) paleoclimatic data C) polar reversals D) transform fault boundaries

Physics & Space Science

The speed of FM waves will be observed to be c = 2.9979 × 108 m/s when the antenna emitting the waves is

A. at rest relative to the receiving antenna. B. moving to the right of the detecting antenna at 0.5c. C. moving to the left of the detecting antenna at 0.5c. D. moving as described in (a), (b) or (c) above. E. moving at 2.9979 × 108 m/s.

Physics & Space Science

The energy in the water at the top of a waterfall is an example of __________ energy

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

An electron has an intrinsic magnetic moment that we can model as being due to the electron spinning around an axis. In an external magnetic field , in which direction will the electron’s spin angular momentum vector point when the electron is in its lowest-energy orientation?

Physics & Space Science