The heating surface is gray (emissivity = 0.8) while the receiver has a black surface. The lower plate is heated uniformly over its surface with a power input of 300 W. Assuming that heat losses from the backs of the radiating surface and the receiver are negligible and that the surroundings are at a temperature of 27°C, calculate the following

A 10 cm square, electrically heated plate is placed in a horizontal position 5 cm below a second plate of the same size as shown schematically.



(a) The temperature of the receiver

(b) The temperature of the heated plate.

(c) The net radiation heat transfer between the two surfaces.

(d) The net radiation loss to the surroundings.

(e) Estimate the effect of natural convection between the two surfaces on the rate of

heat transfer.

GIVEN

A square heated plate below a second plate of equal size as shown above

Plate size = 10 cm x 10 cm = 0.1 m x 0.1 m

Distance between plates (L) = 5cm = 0.05 m

Heated surface (A1) is gray with an emissivity (?1) = 0.8

Receiver (A2) is black (?2 = 1.0)

Heater power input



FIND

(a) The temperature of the receiver (T2)

(b) The temperature of the heated transfer (T1)

(c) The net radiation heat transfer (q12)

(d) The net radiation loss to the surroundings (qs)

(e) Estimate the effect of natural convection

ASSUMPTIONS

Steady state

Heat losses from the back of each plate are negligible

Temperature of surroundings (T3) = 27°C = 300 K

The surroundings behave as a blackbody enclosure

PROPERTIES AND CONSTANTS

the Stephan-Boltzmann constant


In steady state, the net rate of heat transfer from the heater must be equal to the power input



The net rate of heat transfer to the receiver in steady state must be zero: q2 = 0

Also, since the receiver and the surroundings are black



The shape factor F12 can be read



Since A1 = A2, F21 = F12 (This is also clear from the symmetry of the problem).

Since neither A1 nor A2 can see itself, F11 = F22 = 0

The shape factors from any given surface must sum to unity





The net rate transfer from a gray surface is





Combining Equations [2] and [4]



Substituting



Solving for T2



(b)





Applying







(c) The net rate of heat transfer between A1 and A2 is



(d) Applying the conservation of energy of both plates and the surroundings yields



The surroundings gain 300 watts from the plates.

(e) An estimate of the natural convection heat transfer will be made by treating the heater and receiver as a horizontal enclosed space, heated from below with the surface temperature calculated above.

for dry air at the average temperature of (459°C + 807°C)/2 = 633°C



The Rayleigh number is





where

[]

indicates that the quantity in the brackets should be taken to be zero if it is negative.



The rate of heat transfer by convection is given by



COMMENTS

The natural convection heat transfer rate is only about 4% of the total heat transfer rate. Therefore, the estimate of natural convection is probably adequate.

Physics & Space Science

You might also like to view...

One of Galileo's strongest objections against the Earth-centered universe came from his observation of

a) The phases of Venus b) Precession of the Spin axis of our planet c) eclipse of the Sun d) the phases of the Moon E) the stars in the Milky Way

Physics & Space Science

A certain source of sound waves radiates uniformly in all directions. At a distance of 20 m from the source the intensity level is 51 db. What is the total acoustic power output of the source, in watts?

(Note: The reference intensity I0 is 1.0 × 10-12 W/m2.)

Physics & Space Science

At a distance of 10 km from a radio transmitter, the amplitude of the E field is 0.20 volts/meter. What is the total power emitted by the radio transmitter?

a. 10 kW b. 67 kW c. 140 kW d. 245 kW e. 21 kW

Physics & Space Science

A uniform rod (length = 2.4 m) of negligible mass has a 1.0-kg point mass attached to one end and a 2.0-kg point mass attached to the other end. The rod is mounted to rotate freely about a horizontal axis that is perpendicular to the rod and that passes through a point 1.0 m from the 2.0-kg mass. The rod is released from rest when it is horizontal. What is the angular velocity of the rod at the

instant the 2.0-kg mass passes through its low point? a. 1.7 rad/s b. 2.2 rad/s c. 2.0 rad/s d. 1.5 rad/s e. 3.1 rad/s

Physics & Space Science