What is the angular resolution of the human eye?
A) about 1 arcminute, or 1/60 of a degree B) about 1 milliarcsecond
C) about 1 arcsecond (1/3600 of a degree) D) about 1 degree
A
You might also like to view...
Compton Scattering: A 140-keV photon strikes an electron and scatters through an angle of 120° from its original direction. (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)(a) What is the wavelength of the photon before scattering?(b) What is the photon wavelength after scattering?
What will be an ideal response?
How much heat is produced in the 10-? resistor in 5.0 s when ? = 18 V?
A. 72 J B. 32 J C. 50 J D. 18 J E. 90 J
A soap bubble (n = 1.35) is floating in air. If the thickness of the bubble wall is 115 nm, what visible light wavelength is most strongly reflected?
The weight _____________gives the weight of material present in each phase of a two-phase region, but this says nothing about the phase purity.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).