Calculate the reduction in volume of oil if it is compressed from 0.25 MPa to 1.5 MPa. Use the Bulk Modulus value derived earlier in the sample problem.
What will be an ideal response?
Convert the pressure values to kPa: 0.25 MPa = 250 kPa, 1.5 MPa = 1,500 kPa Bulk Modulus value derived earlier from standard American units to SI was B = 1,723,750 kPa, ?p = 1,500 kPa – 250 kPa = 1,250 kPa, ?V/ V = - 1,250 kPa/ 1,723,750 kPa = - 0.00073 (decrease) or 0.073%
You might also like to view...
By the year 2050, projections estimate the world population could approach ___ _______ people
a. 1 billion c. 50 million b. 10 billion d. 100 million
The use of drugs at a lower level in feeds than would be used to treat a sick animal is referred to as
_____.
a. chemobiotics c. antibiotic b. subtherapeutic d. none of these answers is correct
The purpose of producing market beef animals is to obtain muscles that can be sectioned into ____________________ cuts of beef for the consumer.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
How many calories are required to raise the temperature of 7 kg of water 16?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).