A certain installation requires 36 V and at least 2 kW of rated power. Describe the configuration using 36-cell modules, where each module produces 12 V and 4 A

What will be an ideal response?


For three series modules:

VTOT = (3 modules)(12 V/module) = 36 V

ITOT = PTOT/VTOT = 2 kW/36 V = 55.6 A total current to obtain 2 kW out. Number of 3 series modules in parallel = 55.6 A/4 A = 14 groups
The configuration consists of 14 groups in parallel; each group has 3 series modules for a total of 42 modules.

Trades & Technology

You might also like to view...

Typically, a vehicle height sensor mounts to the body of the vehicle and is connected to the ________ by a lever

A) Upper control arm B) Lower control arm C) Frame D) None of these

Trades & Technology

Technician A uses three prong electrical cords when possible. Technician B uses double insulated electrical tools. Which technician is correct?

A) Technician A B) Technician B C) Both technicians D) Neither technician

Trades & Technology

Explain the differences between a thin-film solar panel and a rigid frame solar panel

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Solid models developed with CAD may undergo ____________________ element analysis (FEA).

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology