A photon of wavelength 29 pm is scattered by a stationary electron. What is the maximum possible energy loss of the photon? (mel = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s)
A) 7.0 keV B) 10 keV C) 12 keV D) 4.0 keV E) 6.1 keV
E
You might also like to view...
If the atmospheric pressure is 15 lb/in2, what is the corresponding downward force on the top of a horizontal square area 5 inches on each side?
A. 75 lbs. B. Zero C. 375 lbs. D. 15 lbs.
Newton's version of Kepler's third law states: p2 = × a3 In this equation, what does G represent?
A) the orbital period B) the average distance between the two objects C) the masses of the two objects D) the universal gravitational constant
Bound electrons have
A) zero energy. B) infinite energy. C) positive energy. D) negative energy. E) imaginary energy.
At t = 0 the switch S is closed with the capacitor uncharged. If C = 30 ?F, ? = 50 V, and R = 10 k?, what is the potential difference across the capacitor when I = 2.0 mA?
a.
20 V
b.
15 V
c.
25 V
d.
30 V
e.
45 V