A waterfall is 128 m high. What is the increase in water temperature at the bottom of the falls if all the initial potential energy goes into heating the water? (g = 9.8 m/s2, cw = 4 186 J/kg/°C)
a. 0.15°C
b. 0.30°C
c. 0.90°C
d. 0.37°C
e. 0.60°C
b
You might also like to view...
Due to the cycle of precession, in 12,000 years, which star will replace Polaris as the guiding North Star?
a. Betelgeuse b. Sirius c. Vega d. Rigel e. Spica
What is the gravitational force on a 20-kg satellite circling the Earth (radius = 6.4 × 10^6 m, mass = 6.0 × 10^24 kg) with a period of 5.0 h?
a. 88 N b. 55 N c. 36 N d. 98 N e. 18 N
Galileo's observation of sunspots showed that ________.
A. planets moved along elliptical orbits around the Sun B. the Sun was not a flawless sphere C. the stars could change D. Earth revolved around the Sun E. None of these choices is correct.
In a solid, the average kinetic energy is equal to the average _____________energy.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).