In a photoelectric effect experiment, electrons emerge from a copper surface with a maximum kinetic energy of 1.10 eV when light shines on the surface. The work function of copper is 4.65 eV
Which one of the following values is closest to the wavelength of the light?
(h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A) 220 nm
B) 150 nm
C) 360 nm
D) 1100 nm
Answer: A
You might also like to view...
The percentage (by number of atoms) of the Sun that is Hydrogen is about:
A) 91%. B) 71%. C) 27%. D) 9%. E) less than 1%.
Object and image for a plane mirror occur
A) along the same plane. B) equal distances from the mirror. C) at right angles to each other. D) all of the above E) none of the above
What is the wavelength used by a radio station that broadcasts at a frequency of 920 kHz? (c = 3.00 × 108 m/s)
A) 22.6 m B) 226 m C) 326 m D) 175 m E) 276 m
An electron-volt is
A) the charge of one electron. B) the energy of one electron. C) the energy jump between the first and second energy levels of hydrogen. D) an amount of energy much smaller than a joule. E) an amount of energy much larger than a joule.