A photon of wavelength 18.0 pm is scattered through an angle of 120° by a stationary electron. What is the wavelength of the scattered photon? (mel = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s)

A) 19.2 pm
B) 20.4 pm
C) 21.6 pm
D) 22.9 pm
E) 24.1 pm


Answer: C

Physics & Space Science

You might also like to view...

A long nonconducting cylinder (radius = 6.0 mm) has a nonuniform volume charge density given by ?r2, where ? = 6.2 mC/m5 and r is the distance from the axis of the cylinder. What is the magnitude of the electric field at a point 2.0 mm from the axis?

A. 1.4 N/C B. 1.6 N/C C. 1.8 N/C D. 2.0 N/C E. 5.4 N/C

Physics & Space Science

An automobile traveling along a straight road increases its speed from 30.0 m/s to 50.0 m/s in a distance of 180 m. If the acceleration is constant, how much time elapses while the auto moves this distance?

a. 6.00 s b. 4.50 s c. 3.60 s d. 4.00 s e. 9.00 s

Physics & Space Science

In the fissioning of uranium, a chain reaction is caused by

A) the kinetic energy of the decay products. B) ejected neutrons. C) alpha particles. D) none of the above

Physics & Space Science

A 0.12-m radius grinding wheel takes 2.1 s to speed up from 2.0 rad/s to 11.0 rad/s. What is the wheel's average angular acceleration?

a. 9.6 rad/s2 c. 1.6 rad/s2 b. 4.3 rad/s2 d. 0.33 rad/s2

Physics & Space Science