A charge of +80 ?C is placed on the x axis at x = 0 . A second charge of ?50 ?C is placed on the x axis at x = 50 cm. What is the magnitude of the electrostatic force on a third charge of 4.0 ?C placed on the x axis at x = 30 cm?
a. 13 N
b. 77 N
c. 39 N
d. 25 N
e. 45 N
b
You might also like to view...
Active galactic nuclei were first found through observations in the ____ wavelength band
a. visible b. infrared c. X-ray d. radio e. ultraviolet
If the current in the 4.0-? resistor is 1.4 A, what is the magnitude of the potential difference, VA ? VB?
a.
69 V
b.
55 V
c.
62 V
d.
48 V
e.
31 V
A projectile is projected from the origin with a velocity of 30.0 m/s at an angle of 40.0 degrees above the horizontal. What is the position vector when the projectile is at the maximum height?
A. X = 45.2 m, Y = 19.0 m B. X = 21.1 m, Y = 19.0 m C. X = 51.1 m, Y = 21.1 m D. X = 45.2 m, Y = 21.1 m E. X = 19.0 m, Y = 17.5 m
The International Space Station is orbiting at an altitude of about 370 km above the earth's surface. The mass of the earth is 5.97 × 1024 kg, the radius of the earth is 6.38 × 106 m, and G = 6.67 × 10-11 N ? m2/kg2
Assuming a circular orbit, (a) what is the period of the International Space Station's orbit? (b) what is the speed of the International Space Station in its orbit?