Electron A is fired horizontally with speed 1.00 Mm/s into a region where a vertical magnetic field exists. Electron B is fired along the same path with speed 2.00 Mm/s. Which electron has a larger magnetic force exerted on it?

1.A does.
2.B does.
3.The forces have the same nonzero magnitude.
4.The forces are both zero.


2

Physics & Space Science

You might also like to view...

The block shown in the figure has mass =7.0 kg and lies on a fixed smooth frictionless plane tilted at an angle theta=22.0 degrees to the horizontal.

(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the plane.
(b) If the block starts from rest 12.0 m up the plane from its base, what will be the block’s speed when it reaches the bottom of the incline?

Physics & Space Science

You have had something simmering in a covered pot on the stove and then turn off the heat. Some time later you return to the pot and find that you have trouble lifting the lid. Why?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

In a photoelectric effect experiment, electrons emerge from a copper surface with a maximum kinetic energy of 1.10 eV when light shines on the surface. The work function of copper is 4.65 eV

Which one of the following values is closest to the wavelength of the light? (h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 360 nm B) 150 nm C) 1100 nm D) 220 nm

Physics & Space Science

The Sun will finally become a

a. brown dwarf. b. neutron star. c. black hole. d. white dwarf.

Physics & Space Science