Freeport McMoRan engineers estimated that the capital investment necessary for recovering valuable metals (nickel, silver, gold, etc.) from a copper refinery’s wastewater would be $150 million. The equipment is expected to have a useful life of 10 years with no salvage value. The amount of metal currently discharged in the wastewater is 12,500 pounds per year. The recovered metals are expected to have a selling price of $250 per pound. The efficiency relation of the recovery operation is represented by X 0.5, where X represents the efficiency in percentage. What value of X is necessary for the company to break even? Assume i = 10% per year.
The costs and revenue projections for a new product are estimated. What is the estimated profit at a production rate of 20% above breakeven?
Fixed cost = $500,000 per year
Production cost per unit = $200
Revenue per unit = $250
0 = -150,000,000(A/P,10%,10) + 12,500(250)X^0.5
= -150,000,000(0.16275) + 3,125,000X0.5
X^0.5 = 24,412,500/3,125,000
= 7.812
X = 61%
You might also like to view...
The ASME standard that governs dimensioning and tolerancing is:
a. ASME Y14.2 b. ASME Y14.3 c. ASME Y14.5 d. ASME Y14.6
What is "compiling"?
What will be an ideal response?
The standard that led to the 3G cellular standard was called, ________
Fill in the blank(s) with correct word
A building that could be considered green in one location may not be green in another.
Answer the following statement true (T) or false (F)