A household refrigerator has a coefficient of performance of 3.25, and is able to remove heat from its interior at a rate of 1.82 kW. Determine the power used in the compressor to operate the refrigerator.

Given: ? 3.25; Q?C = 1.82 kW
Assume: The refrigerator is operating in a cyclic fashion.

What will be an ideal response?


|W?|=Q?C/? = 0.56 kW
So, as the power is input into the compressor, ???? = - 0.56 kW

Trades & Technology

You might also like to view...

In organizing a conference, a single key has to be used by all program committee members to encrypt and decrypt the message. Assuming this key has to be changed every year, how can you set up such a “session key” using public– private key pairs? Explain clearly.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

What is the maximum safe secondary current for a 40 VA transformer that has a primary voltage of 240 V and a secondary voltage of 24 V?

A) 240 V ÷ 24 V = 10 A B) 24 V ÷ 40 VA = 0.6 A C) 240 V ÷ 40 VA = 6 A D) 40 VA ÷ 24 V = 1.67 A

Trades & Technology

How many flip-flops are required to construct a decade counter?

A) 4 B) 5 C) 10 D) 8

Trades & Technology

The pressure-reducing valve is responsible for:

A) Retrieving makeup water from the boiler. B) Controlling the hot-water circulator. C) Adding makeup water to the boiler. D) Condensing water vapor.

Trades & Technology