Solve the problem.If the average cost per unit (x) to produce x units of plywood is given by (x) = , what is the unit cost for 20 units?

A. $5.00
B. $10.00
C. $1.50
D. $15.00


Answer: B

Mathematics

You might also like to view...

Use the preference table to answer the question.Computer Specialists is planning a group vacation to one of the following locations: Alaska (A), Florida (F), San Antonio (S), or Hawaii (H). The employees rank the four possible sites according to the following preference table. Determine the winner using the pairwise comparison method.

A. Florida & Hawaii (tie) B. Alaska & Hawaii (tie) C. Alaska & Florida (tie) D. Alaska

Mathematics

Find the reciprocal, if it exists.

A. - 
B. 3y
C. - 
D. -3y

Mathematics

Simplify the difference quotient  and  for the following function.f(x) = 4x2 + 9x - 1

A. 8x2 + h B. 8x + 9h - 1 C. 8x + 4h + 9 D. 8x + 8h + 9

Mathematics

Answer the question.Assume a is positive, b is negative, and c is positive for the expression (b - a) / cTell whether the value of the given expression is positive, negative or cannot be determined.

A. Positive B. Negative C. Cannot be determined

Mathematics