Simple Pendulum: A 34-kg child on an 18-kg swing set swings back and forth through small angles. If the length of the very light supporting cables for the swing is 4.9 m, how long does it take for each complete back-and-forth swing? Assume that the child and swing set are very small compared to the length of the cables.

A. 4.4 s
B. 4.8 s
C. 5.3 s
D. 5.7 s


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

Coulomb's Law: The three point charges +4.0 ?C, -5.0 ?C, and -9.0 ?C are placed on the x-axis at the points x = 0 cm, x = 40 cm, and x = 120 cm, respectively. What is the x component of the electrostatic force on the -9.0 ?C charge due to the other two charges? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2)

A. -0.55 N B. 0.55 N C. 0.64 N D. 0.41 N E. -0.41 N

Physics & Space Science

The aberration of starlight gives proof that Earth is

a. rotating. b. revolving. c. precessing. d. none of these.

Physics & Space Science

The _______________ predicts that pairs of sunspots should occur where magnetic tubes burst through the Sun's surface

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

A 200-? resistor, a 40-mH inductor, and a 2.0-?F capacitor are connected in series with a 120-V rms source at 1.0 kHz. What is the phase angle of this circuit?

A) 0° B) 45° C) 49° D) 41° E) 90°

Physics & Space Science