Solve the problem.A 12-ounce tube of shampoo costs $6.65. A 16-ounce tube of the same type of shampoo costs $9.44. Which is the best buy? Give the unit cost of the best buy to the nearest cent.

A. 12-ounce tube at $1.80 per ounce
B. 12-ounce tube at $0.55 per ounce
C. 16-ounce tube at $0.59 per ounce
D. 16-ounce tube at $1.69 per ounce


Answer: B

Mathematics

You might also like to view...

Solve the proportion. = 

A. 21
B.
C. 35
D.

Mathematics

Convert as indicated.2 oz to grams

A. 908.0 g B. 56.0 g C. 70.4 g D. 9.1 g

Mathematics

Express 4000 in scientific notation.

a. 4 ð 100 b. 4 ð 101 c. 4 ð 102 d. 4 ð 103 e. 4 ð 104

Mathematics

Solve the problem.Jason purchased rose plants and sunflower plants for his garden. Rose plants cost $7 each, and sunflower plants cost $13 each. If his spending limit was $240, write an inequality to show the possible combinations of rose plants and sunflower plants he could have purchased.

A. 7x + 13y ? 240 B. 13x + 7y ? 240 C. 13x + 7y ? 240 D. 7x + 13y ? 240

Mathematics