An inductor has a linear change in current from 100 mA to 200 mA in 2 ms and induces a voltage of 160 mV. Calculate the value of the inductor.
What will be an ideal response?
v = L(di/dt) or L = v/(di/dt)
Clearly di/dt = (0.2–0.1)/0.002 = 50 amp/sec. Thus,
L = 0.16/50 = 3.2 mH.
You might also like to view...
A ____ section provides the means for removing or inserting trolleys. This section contains two hinged doors that open when a lever is raised.
A. run B. drop-out C. switch D. curved
Silicon Valley has all the cluster characteristics that support innovation. This includes:
A. VC friendly valuations B. International scale C. Attorneys D. Rejection of globalization
The purpose of RS in the shunt clipper is
A) current limiting B) peak limiting C) charge-time limiting D) Vr reduction
What operation can a DSP perform on incoming data?
A) increase the amplitude of selected frequencies B) remove unwanted interference C) detect errors D) all the above