What is the equilibrium quantity (QE) and price (PE) in the U.S. bottled water market?

Suppose that the U.S. market for bottled water is modeled as follows:

S = MSC = 1 + 0.3Q D = MSB = 5 – 0.1Q,

whereQ is billions of gallons per year and MSC and MSB are in dollars per gallon.


To find the equilibrium price and quantity, set MSC equal to MSB, and solve for QE.

MSB = MSC
5 – 0.1Q = 1 + 0.3Q
4 = 0.4Q
QE = 10 billion gallons
PE = 1 + 0.3(10) or 5 – 0.1(10) = $4 per gallon

Economics

You might also like to view...

The above figure shows the market for pizza. The market is in equilibrium when the wages paid pizza workers increases. What point represents the most likely new price and quantity?

A) A B) B C) C D) D E) E

Economics

Compared to monopoly, the market results with monopolistic competition are usually expected to be:

a. worse because consumers get fewer choices. b. worse because consumers pay a higher price. c. the same. d. better because consumers get less output. e. better because consumers pay a lower price.

Economics

Firms in industrial countries find a larger market for their goods in other industrial countries than in developing countries because:

a. the consumption patterns in the industrial countries are highly heterogeneous. b. the trade policies of the industrial nations are more favorable than the developing countries. c. the industrial countries tend to have a higher population than the developing countries. d. the industrial countries are capital intensive countries. e. the consumption patterns in the industrial countries are more or less similar.

Economics

Demand is said to be inelastic if

a. buyers respond substantially to changes in the price of the good. b. demand shifts only slightly when the price of the good changes. c. the quantity demanded changes only slightly when the price of the good changes. d. the price of the good responds only slightly to changes in demand.

Economics