What is the kinetic energy of a 0.135 kg baseball thrown at 40.0 m/s?
a. 54.0 J
b. 87.0 J
c. 108 J
d. 216 J
Ans: c. 108 J
You might also like to view...
A coaxial cable consists of an inner cylindrical conductor of radius R1 = 0.040 m on the axis of an outer hollow cylindrical conductor of inner radius R2 = 0.080 m and outer radius R3 = 0.090 m
The inner conductor carries current I1 = 4.40 A in one direction, and the outer conductor carries current I2 = 7.70 A in the opposite direction. What is the magnitude of the magnetic field at the following distances from the central axis of the cable? (?0 = 4? × 10-7 T ? m/A) (a) At r = 0.060 m (in the gap midway between the two conductors) (b) At r = 0.150 m (outside the cable)
Which of the following is true of the big bang?
A) It was a giant explosion. B) It resulted in galaxies flying away from a center. C) It was a localized event. D) It filled the entire volume of the Universe.
Two people sit face to face on nice skateboards that are free to roll without friction. They push each other with a force of 40 N and move apart. Person X, whose mass (including the skateboard) is 50 kg, moves to the left at 3 m/s. Person Z, whose mass (including the skateboard) is 60 kg,
A. moves to the right at 1 m/s. B. moves to the right at 10 m/s. C. moves to the right at 2.5 m/s. D. moves to the right at 4 m/s.
A spaceship moving past the Earth with a speed of 0.800 c signals to the Earth with pulsed laser photons emitted at 10.0-second intervals according to the spaceship's clock. According to observers on Earth who see the flashes, the time interval they measure is
a. 13.4 s b. 16.7 s c. 12.5 s d. 9.70 s e. 6.03 s