Kelly's Service Station does a large business in tune-ups. Demand has been averaging 210 spark plugs per week. Holding costs are $.01 per plug per week and reorder costs are estimated at $10 per order. Kelly does not want to be out of stock on more than 1% of his orders. There is a one-day delivery time. The standard deviation of demand is five plugs per day. Assume a normal distribution of
demand during lead time and a 7-day work week.
a. What inventory policy do you suggest for Kelly's station?
b. What is the average amount of safety stock for the reorder point in (a)?
c. What are the total variable weekly costs including safety stock costs?
a. Order 648 every 3.08 weeks when supply reaches 42
b. 12 spark plugs
c. $6.60
You might also like to view...
One of the antecedent conditions of groupthink is situational characteristics. Explain a situational characteristic and provide an example that was not used in the Adler and Proctor textbook.
What will be an ideal response?
Sam is charged with the crime of theft and has also had a civil suit filed against him by the
victim. Which of the following could not be a consistent outcome? A) Not guilty in the criminal case, not liable in the civil case B) Guilty in the criminal case, not liable in the civil case C) Not guilty in the criminal case, liable in the civil case D) Guilty in the criminal case, liable in the civil case
The following trend projection is used to predict quarterly demand: y-hat = 250 - 2.5x, where x = 1 in the first quarter
Seasonal (quarterly) indices are Quarter 1 = 1.5; Quarter 2 = 0.8; Quarter 3 = 1.1; and Quarter 4 = 0.6. What is the seasonally adjusted forecast for the next four quarters?
The Americans with Disabilities Act (ADA) protects employees who use illegal drugs and alcoholics who are under the influence of alcohol at the workplace.?
Indicate whether the statement is true or false