A machine shop has 3,000 castings in stock at the beginning of the month. At the end of the first week, 28.0% of the stock is used. At the end of the second week, 50.0% of the stock remaining is used. How many castings remain in stock at the end of the second week?

What will be an ideal response?


3,000 x 0.28 = 840 used in the first week3,000 - 840 = 2,160 remaining2,160 x 0.50 = 1,080 used in the second week2,160 - 1,080 = 1,080 remaining at the end of the second week

Trades & Technology

You might also like to view...

The minimum ampacity for a feeder supplying ten 30A shore power receptacles in a marina is _____.

a. 30A b. 120A c. 240A d. 300A

Trades & Technology

A wasted spark ignition system fires the spark plug once per revolution.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology

The 1's-complement of the binary number 0101101012 is:

A) 011001010 B) 101001010 C) 101001000 D) 101110101

Trades & Technology

If you are not sure what to use to put out a hazardous material fire you should:

a. Wait for fire fighters. b. Use dirt. c. Use water.

Trades & Technology