The only force acting on a 2.0-kg body moving along the x axis is given by Fx = (2.0x) N, where x is in m. If the velocity of the object at x = 0 is +3.0 m/s, how fast is it moving at x = 2.0 m?

A. 4.2 m/s
B. 3.6 m/s
C. 5.0 m/s
D. 5.8 m/s
E. 2.8 m/s


Answer: B

Physics & Space Science

You might also like to view...

What sound level change corresponds to a factor of two change in intensity?

a. 0.2 dB b. 2.0 dB c. 3.0 dB d. 11 dB e. 20 dB

Physics & Space Science

For an electron in the M (n = 3 ) shell, find (a) the largest possible orbital angular momentum it can have, and (b) the smallest possible orbital angular momentum it can have

Express your answers in SI units, and for each case indicate the subshell (s, p, d, ...) of the electron. (h = 6.626 × 10-34 J ? s)

Physics & Space Science

A gas is placed in a container, which is immersed in an ice-water mixture as shown below

Physics & Space Science

Shoot a cannonball horizontally from a cannon at a mountain top and it gains speed as it falls and hits the ground below. But fire the cannonball fast enough for circular orbit and no change in speed occurs. Why?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science