Light of wavelength 400 nm falls on a metal surface having a work function 1.70 eV

What is the maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted from the metal? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s = 4.141 × 10-15 ev ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A) 1.41 eV B) 1.70 eV C) 3.11 eV D) 2.82 eV E) 4.52 eV


A

Physics & Space Science

You might also like to view...

Before beach sand becomes rock it must be _______.

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

Relate bipolar jets to the T-Tauri phase and Herbig-Haro objects

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

According to special relativity

1) space and time are aspects of each other. 2) mass and energy are aspects of each other, 3) both of the above, 4) neither of the above, and the underlying postulate of special relativity is 5) F = ma. 6) E = mc2. 7) that the speed of light has a constant value for all observers.

Physics & Space Science

Two masses m1 and m2, with m1 = 3 m2, undergo a head-on elastic collision. If the particles were approaching with speed v before the collision, with what speed are they moving apart after collision?

a. 3 v b. v/3 c. 3v/4 d. v

Physics & Space Science