Costs associated with the manufacture of miniature high-sensitivity piezoresistive pressure transducers is, $73,000 per year. A clever industrial engineer found that by spending $16,000 now to reconfigure the production line and reprogram two of the robotic arms, the cost will go down to $58,000 next year and $52,000 in years 2 through 5. Using an interest rate of 10% per year, determine the present worth of the savings due to the reconfiguration. (Hint: Include the reconfiguration cost.)
What will be an ideal response?
Present worth before = 73,000(P/A,10%,5)
= 73,000(3.7908)
= $276,728
Present worth after = 16,000 + 58,000(P/F,10%,1) + 52,000(P/A,10%,4)(P/F,10%,1)
= 16,000 + 58,000(0.9091) + 52,000(3.1699)(0.9091)
= $218,579
Present worth of savings = 276,728 – 218,579 = $58,149
You might also like to view...
What are construction lines used for?
A. details B. final versions C. outlines D. large sketches
When the service consultant creates an invoice this ends which system(s)?
A. Customer Service System B. Shop Production System C. Business Operation System D. Both A and B are correct
Circuits that permit the automatic starting of motors in sequence are uncommon.
Answer the following statement true (T) or false (F)
____are designed to produce an output voltage that is proportional to the strength of a magnetic field.
A. Reluctors B. Linear transducers C. Hall transducers D. Regulators