The conversion of solar radiation into chemical energy by plants that releases oxygen is called?
What will be an ideal response?
Photosynthesis
You might also like to view...
Light of wavelength 521 nm is incident on a target metal that has a work function of 1.6 eV. What stopping potential is required for this combination in a phototube? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)
a. 4.0 V b. 0.8 V c. 2.0 V d. 0.4 V e. 2.4 V
When the velocity and acceleration of an object have the same sign, the speed of the object increases
Indicate whether the statement is true or false
The most accurate way to determine the surface temperature of a star is to study
a. the pattern of absorption lines from various atoms. b. the relative intensities of light measured through different photometric filters. c. the peak wavelength of the star's continuum blackbody spectrum. d. pattern of emission lines that are on the star's spectrum.
Photon Energy: What is the photon energy of red light having a wavelength of 6.40 × 102 nm? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 1.13 × 10-19 J B. 1.31 × 10-19 J C. 3.11 × 10-19 J D. 1.94 × 10-19 J