A direct drive wind turbine operates with a rotor rotational speed of 19 RPM at full power output. Determine the number of magnetic poles required to match a grid frequency of 50 Hz.
What will be an ideal response?
Equation that relates generator rotational speed, frequency, and number of magnetic poles is; RPM = 120(ƒ Hz)/ Number of magnetic poles
Number of magnetic poles = 120(ƒ Hz)/ RPM; filling in the known values yields
Number of magnetic poles = 120 (50 Hz)/19 RPM = 316 poles.
You might also like to view...
Technician A says that an EUP fueled engine must use a camshaft that rotates in the same direction as the crankshaft. Technician B says that EUP roller lifters ride directly on the cam profiles that actuate them. Who is correct?
A. Technician A only B. Technician B only C. Both A and B D. Neither A nor B
The floor plan includes as much information as possible without making it cluttered and hard to read.
Answer the following statement true (T) or false (F)
A common-emitter amplifier circuit is shown in Fig. 4.152. Obtain the Thevenin equivalent to the left of points B and E.
A car uses gasoline at the rate of 1 gallon to every 33 miles. How many miles does the car travel on 179 gallons of gasoline?
A. 5,811 B. 5,856 C. 5,907 D. 5,987