A uniform 135-g meter stick rotates about an axis perpendicular to the stick passing through its center with an angular speed of 3.50 rad/s. What is the magnitude of the angular momentum of the stick?
A) 0.0739 kg ? m2/s
B) 0.0394 kg ? m2/s
C) 0.158 kg ? m2/s
D) 0.0236 kg ? m2/s
E) 0.473 kg ? m2/s
B
You might also like to view...
Who proposed the cylindrical model of earth?
What will be an ideal response?
If you were traveling at the speed of light, next to a beam of light, the beam would appear to
1) be at relative rest, traveling beside you at an equal speed. 2) still travel away from you, but at a speed less than c. 3) travel away from you at c. From this we see that the speed of light in free space will be found to 4) have the same value for all observers. 5) be relative to the motion of the observer.
The entropy of a certain macropartition of a combined system is 102kB. The entropy of another macropartition is 204kB. How much more likely is the system to be in the second macropartition than the first?
A. 2 times
B. e2 = 7.4 times
C. 102 = 100 times
D. e102 = 2 × 1044 times
E. ? e0; so the two macropartitions have basically the same probability
In a ruby laser, an electron jumps from a higher energy level to a lower one. If the energy difference between the two levels is 1.8 eV, what is the wavelength of the emitted photon?
(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 350 nm B) 470 nm C) 650 nm D) 690 nm E) 960 nm