The average intensity of sunlight impinging on Earth is measured to be about 1.4 kW/m2. What is the power of sunlight emitted by the sun? (Earth-Sun distance = 1.5 × 108 km, Earth radius = 6.4 × 103 km)
A) 4.0 × 1026 W
B) 3.2 × 1022 W
C) 7.2 × 1014 W
D) 7.6 × 108 W
A
You might also like to view...
Consider an atom of oxygen in which the nucleus contains 8 protons and 8 neutrons. If it is doubly ionized, what is the charge of the oxygen ion and how many electrons remain in the ion?
A) charge = +2; number of remaining electrons = 6 B) charge = +2; number of remaining electrons = 8 C) charge = ?2; number of remaining electrons = 10 D) charge = +2; number of remaining electrons = 2
Jovian moons are typically made of
A) solid ice B) ice and rock C) rock and iron D) solid rock
When a positronium atom decays, it emits two photons. What are the energies of the photons?
A) 0.225 MeV and 0.285 MeV B) 0.511 MeV and 1.022 MeV C) 0.256 MeV and 0.256 MeV D) 0.511 MeV and 0.511 MeV E) 1.02 GeV and 938. MeV
Lilies in a certain pond double their total lake area covered every week. The growth of the lilies is
A) Exponential. B) Quadratic. C) Linear. D) Parabolic.