Find the unit price.A 0.75-lb package of salami costs $2.52. Round to the nearest cent.

A. $4.41/lb
B. $3.36/lb
C. $1.89/lb
D. $2.52/lb


Answer: B

Mathematics

You might also like to view...

Solve the problem.A cancer patient undergoing chemotherapy is injected with a particular drug. The function  gives the number of milligrams D of this drug that is in the patient's bloodstream h hours after the drug has been administered. How many milligrams of the drug were injected? To the nearest milligram, how much of the drug will be present after 2 hours?

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Mathematics

Perform the division. Write the answer with positive exponents.

A. 8x2 + 2- 5 +  + 
B. 16x10 + 2x2 - 5 +  + 
C. 8x3 + 4x9 - 10x8 + 16x6 + 5x4
D. 8x3 + 2x2 - 5

Mathematics

Simplify the algebraic expression.-13x + x

A. -14x B. -12x C. 14x D. 12x

Mathematics

Suppose that a nonlinear system is composed of equations whose graphs are those described, and the number of points of intersection of the two graphs is as given. Make a sketch satisfying these conditions.A line and an ellipse; two points

What will be an ideal response?

Mathematics