Use the following general linear supply function:Qs = 40 + 6P - 8PI + 10F  where Qs is the quantity supplied of the good, P is the price of the good, PI is the price of an input, and F is the number of firms producing the good. Suppose PI = $40, F = 50, and the demand function is Qd = 700 - 6P , then if government sets a price of $30 what will be the result?

A. a shortage of 120
B. a surplus of 120
C. a surplus of 160
D. a shortage of 160


Answer: A

Economics

You might also like to view...

When a rise in the price of one item results in a decrease in the demand for another good, then the two goods are

A) substitute goods. B) complementary goods. C) inferior goods. D) satisfying the law of supply.

Economics

What are the conditions for price discrimination?

Economics

What is the difference between dependent and independent variables?

Economics

Based on geographical economic data, which person was most likely to have been swept up in the housing boom after the 2001 recession?

a. Doug, a farmer in rural Nebraska b. Arturo, a computer programmer in suburban southern California c. Annabel, a dentist in small town Kentucky d. Shae, a painter in Boise, Idaho

Economics