An electron is bound in an infinite well (a box) of width 0.10 nm. If the electron is initially in the n = 8 state and falls to the n = 7 state, find the wavelength of the emitted photon

(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg)


2.2 nm

Physics & Space Science

You might also like to view...

Different atoms in the same column of the periodic table of elements

A. have equal masses. B. have identical chemical properties. C. have a simple ratio of masses. D. have similar chemical properties.

Physics & Space Science

Moving electric charges make magnetic fields

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

The appearance of a mineral's surface in reflected light is called its ______________

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

If you walk toward a mirror at a certain speed, the relative speed between you and your image is

A) half your speed. B) your speed. C) twice your speed. D) none of the above

Physics & Space Science