Subtract.111 - 112

A. 1
B. -223
C. -1
D. 223


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

Solve.Find which is the better buy (lower cost per ounce) by finding each unit price rounded to three decimal places if necessary. Assume that different sizes of the same brand are being compared. Cream Rinse:   $2.84 for 18 ounces $2.40 for 16 ounces

A. $2.84 for 18 ounces B. $2.40 for 16 ounces C. Both cost the same per ounce.

Mathematics

Solve for the percentage in the problem. Round to the nearest tenth of a percent.  % of 61 clients is 682 clients.

A. 0.1 B. 0.9 C. 1118.0 D. 111.8

Mathematics

Solve the problem.Estimate the minimum number of subintervals needed to approximate the integral with an error of magnitude less than 10-4  using the Trapezoidal Rule.

A. 197 B. 279 C. 99 D. 50

Mathematics

Find the derivative.y =  + 6 sec x

A. y ' = -  + 6 tan2x
B. y ' = -  - 6 csc x
C. y ' = -  + 6 sec x tan x
D. y ' =  - 6 sec x tan x

Mathematics