At the moment of a total eclipse, the moon lies along a line from the Earth to the sun. If your normal weight is 600 N, how much is your weight decreased by the combined pull of the sun and moon? MSUN = 2.0 × 10^30 kg, rS-E = 1.5 × 10^8 km MMOON = 7.4 × 10^22 kg, rM-E = 3.8 × 10^5 km
0.37 N
You might also like to view...
The graph shows the force on an object as it moves a distance x. What is the work done by the force when the object moves from 0.0 m to 4.0 m?
A. 6.0 J
B. 8.0 J
C. 10 J
D. 12 J
E. 14 J
A satellite that weighs 4900 N on the launchpad travels around the earth's equator in a circular orbit with a period of 1.667 h
The earth's mass is 5.97 × 1024 kg, its equatorial radius is 6.3 × 106 m, and G = 6.67 × 10-11 N ? m2/kg2. (a) Calculate the magnitude of the earth's gravitational force on the satellite. (b) Determine the altitude of the satellite above the Earth's SURFACE.
A nail projects 25.00 mm horizontally outward from a wall. A picture is hung from the end of the nail and the nail deflects downward by The shear strain of the nail is
a.
b.
c.
d.
e.
When combining magenta, cyan and yellow primary color pigments, this type of color mixing occurs, resulting in no light waves being reflected.
a) Trichromatic b) Receptive c) Subtractive d) Additive