Provide an appropriate response.Given V1 =
, what is R2 if V1 = 5 V, Vt = 12 V, and R1 = 10 kW?
A. 14 kW
B. 70 kW
C. kW
D. 34 kW
Answer: A
You might also like to view...
Calculate the direction of and the midpoint of line segment P1P2.P1(4, -8, 7) and P2(5, -7, 6)
A. i +
j -
k;
B. i +
j -
k;
C. i +
j -
k;
D. i +
j +
k;
The concentration of a drug in an organ at any time t (in seconds) is given by where
is measured in grams/cubic centimeter
src="https://sciemce.com/media/3/ppg__cognero__5.2_Logarithmic_Functions__media__3bf15f36-e3fe-47d1-99b4-6b3dc3411d37.PNG" style="vertical-align:middle;" />.
?
How long would it take for the concentration of the drug in the organ to reach 0.15?
?
How long would it take for the concentration of the drug in the organ to reach 0.12
?
?
Round your answer to the nearest hundredth.
?
A. 3.17 seconds; 15.11 seconds
B. 3.18 seconds; 15.07 seconds
C. 3.16 seconds; 15.10 seconds
D. 3.21 seconds; 15.05 seconds
Graph the function over a one-period interval.y = 2 cos
A.
B.
C.
D.
Graph the function by starting with the graph of the basic function and then using the techniques of shifting, compressing, stretching, and/or reflecting.f(x) =
A.
B.
C.
D.