The annual net sales (revenue) earned by the Finnish cell phone company Nokia from January 1999 to January 2004 can be approximated by  billion euros per year  where t is time in years

( represents January 2000). Suppose that, from January 1999 on, Nokia invested its revenue in an investment yielding 7% compounded continuously. What, to the nearest €10 billion, would the total value of Nokia's revenues have been at the end of 2003?
?

A. Total revenue ? 150 billion euros
B. Total revenue ? 180 billion euros
C. Total revenue ? 160 billion euros
D. Total revenue ? 170 billion euros
E. Total revenue ? 190 billion euros


Answer: D

Mathematics

You might also like to view...

Find the foci of the hyperbola.4y2 - x2 = 4

A. (0, ), (0, -)
B. (2, 0), (-2, 0)
C. (, 0), (-, 0)
D. (0, 2), (0, -2)

Mathematics

Write a formula for the general term (the nth term) of the arithmetic sequence. Then use the formula for an to find a20, the 20th term of the sequence.20, 13 , 6, -1, . . .

A. an = 7n - 27; a20 = 113 B. an = 7n - 20; a20 = 120 C. an = -7n + 20; a20 = -120 D. an = -7n + 27; a20 = -113

Mathematics

Solve the problem.Barbara knows that she will need to buy a new car in 2 years. The car will cost $15,000 by then. How much should she invest now at 8%, compounded quarterly, so that she will have enough to buy a new car?

A. $12,802.36 B. $13,868.34 C. $13,888.89 D. $11,907.48

Mathematics

Rewrite the statement so the inequality symbol points in the opposite direction.46 ? 33

A. 33 ? 46 B. 33 ? 46 C. 46 ? 33 D. 46 > 33

Mathematics