Determine if the statements are equivalent using a truth table.~(p ? q) , ~p ? ~q

A. Equivalent
B. Not equivalent


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Solve.At 35 cents a foot, what is the cost to weatherstrip four windows measuring 51 inches by 68 inches and all sides except the bottom of the two doors that are 35 inches wide and 76 inches high?

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Mathematics

Find y ".y = 4

A. - 3
B. - 2 + 3
C. 12 2
D. 2 + 3

Mathematics

Use a graphing utility to solve the system of equations. Express the solution rounded to two decimal places.

A. x = -4.76, y = 1.52; x = -0.01, y = 5.00  or (-4.76, 1.52), (-0.01, 5.00) B. x = 4.76, y = -1.52; x = 0.01, y = 5.00  or (4.76, -1.52), (0.01, 5.00) C. x = 5.12, y = 3.67; x = -0.76, y = 2.05  or (5.12, 3.67), (-0.76, 2.05) D. x = 5.12, y = -3.67; x = 0.76, y = 2.05  or (5.12, -3.67), (0.76, 2.05)

Mathematics

Find the unit price.A 1-lb package of seedless grapes costs $3.77.

A. $0.16/lb B. $5.66/lb C. $2.51/lb D. $1.89/lb

Mathematics