How many storage cells are in a 4 M x 8 flash chip?
What will be an ideal response?
1 M = 220 = 1,048,576; therefore, 4 x 1,048,576 x 8 = 33,554,432 cells. A shortcut is to treat 1 M as 1,000,000; therefore, 4 x 1,000,000 x 8 = 32,000,000 cells (approximately).
You might also like to view...
For good results in propagation and liner production, the medium should be ________, ________, ________, ________, and ________.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
?When using digital calipers , after cleaning the object being measured and the caliper, do not touch any of the measuring surfaces with your hands since the _____ or _______ on your hands might create an inaccurate measurement. ?
What will be an ideal response?
The power density of a cutting laser can be equal to ____ watts per square inch.
A. 25 B. 100,000 C. 1 million D. 65 million
Which type of leak detection involves burning refrigerant?
A. halide B. electronic C. soap bubbles D. ultraviolet light