The best material to use for job-built cabinets is _____.
a. solid pine
b. medium-density fiberboard
c. plywood
d. particleboard
Answer: C
You might also like to view...
The outer electron shell is known as a(an) ________.
A) Distant ring B) Unstable shell C) Valence ring D) None of these
Start your slag removal by using a _____ or file modified for removing slag.? ?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
A jalapeno canning company is faced with a make/buy decision. Cardboard shipping cartons can be purchased for $0.60 each or made in-house. If manufactured, two machines will be required. Machine X will cost $20,000 and have a life of 6 years with a $2000 salvage value. Machine Y will cost $11,000 and have a life of 4 years with no salvage value. The annual maintenance cost for machines X and Y are $6000 and $5000 per year, respectively. A total of four operators will be required for the two machines at a rate of $22.50 per hour per person. In a normal 8-hour day, the four operators and two machines can produce 1000 cartons. The variable cost per carton associated with the in-house option is closest to: (choose one)
(a) $0.0625 (b) $0.10 (c) $0.72 (d) $0.81
If a 1157 bulb were installed in a left front parking light socket instead of a 2057 bulb, what would be the most likely result?
A) Left parking light would be slightly brighter. B) Left turn signal would flash faster. C) Left turn signal would flash slower. D) Left parking light would be slightly dimmer.