Suppose that the government increases expenditures by $150 billion while increasing taxes by $150 billion. Suppose that the MPC is .80 and that there are no crowding out or accelerator effects. What is the combined effects of these changes? Why is the combined change not equal to zero?
The multiplier is 1/(1-MPC) = 1/(1-.8) = 1/.2 = 5 . The increase of $150 in government expenditures leads to a shift of $150 billion x 5 = $750 billion in aggregate demand. The increase in taxes decreases income by $150 and so initially decreases consumption by $150 billion x MPC = $150 billion x .8 = $120 billion. This change in consumption will create a multiplier effect of $120 billion x 5 = $600 . Thus the net change is $750 billion - $600 billion = $150 billion. The changes don't cancel each other out because a tax increase decreases consumption by less than the tax increase.
You might also like to view...
Consider two economies with the same GDP per capita: Barylia and Lithasia. The savings rate in Barylia is 20% while the savings rate in Lithasia is 60%
a. Which of these two countries is likely to accumulate capital faster? b. The government in Barylia decides to provide incentive to its citizens to increase the savings rate further to 80% as a means to improve standards of living. Will the increase in savings and thus investment and output translate into improvements in the standard of living?
For normal goods which of the following explains why demand curves slope downward?
A) prices and income B) substitutes and complements C) resources and technology D) substitution effect and income effect
Suppose that the absolute price elasticity for cookies equals 0.9. We could then say that the demand for cookies is
A) elastic. B) inelastic. C) unit-elastic. D) perfectly elastic.
If the demand for a product increases, but the supply for the product stays the same, which of the following would happen?
a. There will be a scarcity of the product. b. There will be an equilibrium quantity of the product. c. There will be a shortage of the product. d. There will be a surplus of the product.