Solve the problem.Anne and Nancy use a metal alloy that is 16% copper to make jewelry. How many ounces of an alloy that is 10% copper must be mixed with an alloy that is 20% copper to form 55 ounces of the desired alloy?
A. 33 ounces
B. 22 ounces
C. 24 ounces
D. 38 ounces
Answer: B
You might also like to view...
Solve the problem.Find the value of b for which 1 - eb + e2b - e3b + ... = .
A. ln
B. ln 3
C. ln 4
D. ln 2
Find the vertical asymptote(s) of the graph of the given function. g(x) =
A. x = -8, x = 4 B. x = -8, x = 1 C. x = -8, x = 0 D. y = -8, x = 0
Provide an appropriate response.In five years a company will purchase equipment costing $100,000. The company decides to place a single deposit into a savings account now so that its future value will equal the cost of the equipment. If the account earns interest at an annual rate of 10% compounded continuously, determine the deposit to the nearest dollar.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Solve the system by Gauss-Jordan elimination.
?
?
A. (-13, -11, -11) B. ?(-13, 11, 11) C. ?(13, 11, -11) D. ?(13, -11, 11) E. ?(-13, -11, 11)