Quarterly demand and supply for the Petram Company is given by Qd = 1000 + 0.5M + 0.25A – 100P and Qs = -750 + 100P, where Q is quantity per quarter, P is price, M is income, and A is advertising expenditure. Suppose that A = 1000 and M =20,000, and answer the following questions.

A. What is the equilibrium price and quantity?
B. What is the inverse demand?


Answer
Qd = 1000 + 0.5M + 0.25A – 100P
using the value of M and A
Qd = 1000 + 0.5*20000 + 0.25*1000 – 100P
Qd=11250-100P
Qs=-750+100P

A) the equilibrium is at Qd=Qs
equating both
11250-100P=-750+100P
200P=12000
P=60
Q=11250-100*60
=5250
the equilibrium price is $60 and quantity is 5250 units
-----------

B) inverse demand is
Q=11250-100P
Q+100P=11250
100P=11250-Q
P=112.5-0.01Q ........... the inverse demand curve

Economics

You might also like to view...

The "law of demand" predicts that, other things being equal

A) an increase in the price of downloaded music decreases the demand for downloaded music. B) a decrease in the price of gasoline decreases the quantity of gasoline demanded. C) an increase in the price of pizza decreases the quantity of pizza demanded. D) an increase in the price of coffee decreases the quantity of tea demanded.

Economics

In the above figure, if the milk industry is perfectly competitive, then the firm's marginal revenue curve is represented by

A) curve F. B) curve G. C) curve H. D) curve I.

Economics

Office Paper is an office supply firm. If the managers of Office Paper sell 5,000 boxes of staples a year and each order contains 500 boxes of staples, how many orders will the managers submit a year?

A) 10 B) 5,000 C) 500 D) 50

Economics

Firms grant decision rights to teams of employees for all of the following reasons except to

A. recommend actions. B. make products. C. make basic investment decisions. D. manage activities.

Economics