In order to determine if air quality readings in a certain assembly plant were within OSHA guidelines, an engineer collected the following data: 108, 99, 84, 93, 80, 90, 83, 83, 96, 85, and 89 ppb (parts per billion).
(a) Determine the arithmetic mean (by hand and spreadsheet).
(b) Calculate the standard deviation (by hand and spreadsheet).
(c) Determine the number of values and percentage of values that fall within ±1 standard deviation of the mean.
(c) Range for ±1s is 90 ± 8.43 = 81.57– 98.43
Number of values in range = 8
% of values in range = 8/11 = 72.7%
Spreadsheet: Values entered into cells A1:A11
(a) Function: = AVERAGE(A1:A11) displays 90.0
(b) Function: = STDEV(A1:A11) displays 8.43
You might also like to view...
Technician A says that the springs used in accumulator and servo assemblies have a specified tension. Technician B says that improper spring tension will affect shift quality. Who is correct?
A. A only B. B only C. Both A and B D. Neither A nor B
How do you analyze a turf fertilizer?
What will be an ideal response?
Producers are increasingly using synthetic lines that are derived by ____________________ breeds.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
How many steps does an ADC have?
A) 256 B) 275 C) 128 D) 512