Repeat Problem 8-16 using the HCM method and a critical v/c of 0.9.
What will be an ideal response?
Step 1: Determine critical ratios
From Problem 8-16:
Phase 1: Y1 = 0.177
Phase 2: Y2 = 0.257
Phase 3: Y3 = 0.140
Phase 4: Y4 = 0.196
? ((q/s)i = ? Yi = 0.770
Step 2: Determine cycle length (using Equation 8.15)
Xc = 0.9 (critical v/c ratio)
L = 20 sec (lost time, from Problem 8-5)
Xc = ? ((q/s)i (C/(C-L))
0.9 = 0.770 (C/(C-20))
1.169 C – 23.38 = C
C = 138.32 sec; use 140 sec
Step 3: Determine phase lengths
Allocated times are for green and yellow indications; appropriate length of yellow
interval can be subtracted from the total to give green times.
Total effective green time, Gte = C – L =120 seconds
(G+Y)1 = (0.177/0.770)(120) + 3.5 = 31.1 seconds
(G+Y)2 = (0.257/0.770)(120) + 3.5 = 43.6 seconds
(G+Y)3 = (0.140/0.770)(120) + 3.5 = 25.3 seconds
(G+Y)4 = (0.196/0.770)(120) + 3.5 = 34.0 seconds
Step 4: Ensure that green time required for pedestrian movement is provided,
using Equation 8.12.
Gp1 = 3.2 + (56/3.5) + (0.27)(1200/3600)(140) = 31.8 seconds
Gp2 = 3.2 + (56/3.5) + (0.27)(1200/3600)(140) = 31.8 seconds
Gp3 = 3.2 + (68/3.5) + (0.27)(1200/3600)(140) = 35.2 seconds
Gp4 = 3.2 + (68/3.5) + (0.27)(1200/3600)(140) = 35.2 seconds
Since Gp1 > (G+Y)1 , Gp3 > (G+Y)3 , and Gp4 > (G+Y)4 , the allocated sum
of green and yellow time should be 31.8 seconds for phase 1, 35.2 seconds for
phase 3, and 35.2 seconds for phase 4. Times are typically rounded up to the next
whole seconds; therefore, sum of green and yellow times are: G1 = 32 s; G2 = 44
s; G3 = 36 s; G4 = 36 s,
resulting in a total cycle length of C = (32 + 44 + 36 + 36) + (4)(1.5) = 154
seconds.
You might also like to view...
This answer could change depending upon changes in the company; therefore, research the company Web site. An example of a paragraph is as follows: BASF uses gas and oil to produce the raw materials for plastics, which are in turn used by the plastics industry to make plastic products such as bottles, chairs, and iPOD cases. Another example of a raw material is a chemical known as citral, which is used by the perfume industry for making perfumes and by the food industry to make vitamins. The last example is Amfl ora™, a genetically optimized potato that only produces pure amylopectin starch, which is ideal for technical applications in the paper, textile, and adhesives industries. Its usage is waiting approval from the European Union.
What will be an ideal response?
Name four factors that affect the level of risk associated with noise hazards
What will be an ideal response?
The advantages of an orifice tube system over a TXV system include _____________
A) Simpler and cheaper to produce B) Requires a smaller refrigerant charge C) More moving parts D) All of the above
Mixed format: (with a space between the whole number and the numerator)Fraction format:
Reduce all fractions. An electrician uses
feet of push-back wire from a 200-foot roll. How many feet of wire are left on the roll?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).