A car needs to generate 75.0 hp in order to maintain a constant velocity of 27.3 m/s on a flat road. What is the magnitude of the total resistive force acting on the car (due to friction, air resistance, etc.)? (1 hp = 746 W)
A) 2.05 × 103 N
B) 2.75 N
C) 1.03 × 103 N
D) 2.87 × 103 N
A
You might also like to view...
An energy of 13.6 eV is needed to remove an electron from the n = 3 state of a lithium atom. If a single photon accomplishes this task, what wavelength is needed? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.6 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)
a. 146.3 nm b. 30.5 nm c. 13.8 nm d. 91.4 nm e. 234 nm
Why does our theory predict that neutron stars will spin rapidly?
What will be an ideal response?
A projectile is projected from the origin with a velocity of 20.0 m/s at an angle of 30.0 degrees above the horizontal. The projectile lands on a roof that is 4.0 m height. What is the distance along the horizontal axis when the projectile hits the roof?
A. 25.8 m B. 22.3 m C. 19.4 m D. 17.5 m E. 15.0 m
What is the Sun's approximate composition (by mass)?
A) 70% hydrogen, 28% helium, 2% other elements B) 100% hydrogen and helium C) 50% hydrogen, 25% helium, 25% other elements D) 90% dark matter, 10% ordinary matter