The surface of the Sun has a temperature of about 5 770 K. If the radius of the Sun is 7 × 10^8 m, determine the power output of the Sun. (Take e = 1, and ? = 5.67 × 10^?8 W/m2/K4)

a. 3.9E+26 W
b. 1.2E+26 W
c. 6.7E+22 W
d. 2.2E+30 W
e. 5.5E+17 W


a

Physics & Space Science

You might also like to view...

Which of the following supports the idea that the Martian crust is not divided into moving plates like those on Earth? I. the size of Olympus Mons II. the lack of folded mountain chains III. the lack of rift valleys outlining entire plates IV. the presence of dry river beds and sea floors

a. I & II b. II & III c. II, III & IV d. I, II, & III e. I, II, III, & IV

Physics & Space Science

Valles Marineris is the most striking example of a(n)

A) scarp. B) shield volcano. C) oceanic trench. D) impact crater. E) rift valley.

Physics & Space Science

Which isotope of hydrogen is radioactive?

a. Protium b. Tritium c. Deuterium d. Hydronium

Physics & Space Science

An electron with kinetic energy 2.80 eV encounters a potential barrier of height 4.70 eV

If the barrier width is 0.40 nm, what is the probability that the electron will tunnel through the barrier? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, mel = 9.11 × 10-31 kg, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 3.5 × 10-3 B) 7.3 × 10-3 C) 1.4 × 10-2 D) 2.9 × 10-3 E) 3.5 × 10-2

Physics & Space Science